Piece na biomasę – praktyczne informacje

Z reguły taki kocioł to gotowy zestaw paleniska i zasobnika wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami systemu (pompy obiegowe, jednostka sterująca itp.). Po zamontowaniu takiego kotła na fundamencie pozostaje on do podłączenia do instalacji grzewczej i elektrycznej i jest gotowy do pracy.

Piece na biomasę i ich konstrukcja

Kotły na słomę i ich palenisko wyłożone jest płytami, które gwarantują równomierny transfer ciepła i chronią wnętrze płaszcza wodnego kotła przed przegrzaniem. Rury smażące znajdują się poziomo nad paleniskiem, do którego wprowadzane są otwory wentylacyjne, które wprawiają dym w ruch obrotowy, dzięki czemu ciepło jest lepiej oddawane do wody.

Zarówno palenisko, jak i drzwi są otoczone płaszczem wodnym. Komora spalania kotła w zależności od mocy może być przystosowana do spalania bel małych, cylindrycznych lub dużych. Sprawność kotła wynosi 87%.

System sterowania

Dzięki systemowi sterowania i wymuszeniu dopływu powietrza do paleniska spalanie odbywa się tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Dlatego takie kotły na słomę współpracują z akumulatorem ciepła – zbiornikiem akumulacyjnym, który szybko zgromadzi dużą ilość ciepła ze spalania słomy. Taki zbiornik jest już w zestawie, poprawnie obliczony i dobrze zaizolowany.

Kocioł wyposażony w panel sterowania i komputer, który zapewnia ustalenie optymalnego reżimu temperaturowego oraz wygodne użytkowanie z możliwością zdalnego sterowania.

Kotły na słomę mają następujące zalety:

  • Niskie koszty eksploatacji;
  • Szybki zwrot – jeden sezon grzewczy;
  • Nie jest potrzebny wysoko wykwalifikowany personel serwisowy;
  • Nie ma potrzeby posiadania kotłowni;
  • W pełni automatyczne spalanie paliwa;
  • Wysoka wydajność (3 tony słomy zastępuje 1000 metrów sześciennych/m gazu);

Słoma jako produkt uboczny przy produkcji zbóż jest tanim paliwem w porównaniu do tradycyjnych gatunków (gaz, węgiel, olej opałowy). Należy zauważyć, że słoma jest neutralna dla środowiska, ponieważ nie zwiększa zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze. A jako odnawialny zasób energii jest nadal bardzo mało wykorzystywany w Polsce jednak piece na biomasę stają się coraz bardziej popularne.

Główne zalety wykorzystania słomy jako źródła energii: wysoki transfer ciepła, przyjazna dla środowiska i łatwo odnawialna energia, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, m.in. podczas przechowywania, szeroki wachlarz zastosowań.