Nasiona browarne i inne ziarna specjalistyczne

Większość dorosłych Polaków spróbowała piwa chociaż raz w życiu. Piwo można uwielbiać lub go nie znosić. Napój ten można wytwarzać z wielu półproduktów zbożowych. Jedne z bardziej popularnych to nasiona browarne jęczmienne. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat.

Charakterystyka jęczmienia browarnego

Jęczmień browarny to zboże cechujące się wysoką zdolnością kiełkowania. Posiada delikatną, żółtą łuskę. Nasiona browarne jęczmienia mają bardzo wysokie wymagania glebowe. Wynika to z kilku czynników. Pierwszy z nich to krótki okres wegetacji tego zboża. Drugim ważnym czynnikiem jest fakt, że jęczmień browarny ma słabo rozwinięty system korzeniowy.

Dodatkowo nasiona browarne jęczmienia są bardzo wrażliwe na wahania poziomu wody. Szkodzi im zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo wody. Zboże to nie lubi niskich temperatur.

Jak należy nawozić jęczmień browarny?

Ponieważ roślina ta ma tak wysokie wymagania glebowe konieczne jest jego nawożenie. Pozwala to pokryć i wyrównać niedobory związane ze słabszą jakością gleby. W zależności od rodzaju gleby stosuje się różne sposoby jej nawożenia. Nasiona browarne jęczmienia wysiewane na glebach kwaśnych nawozić należy wapnem tlenkowym lub węglanowym. Jeśli gleba jest uboga w magnez to doskonale sprawdzi się wapno magnezowe.

W zależności od gleby jęczmień browarny może również wymagać nawożenia fosforem, potasem oraz azotem, głównie w formie do gleby. Istnieje również możliwość przeprowadzania nawożenia jęczmienia za pomocą preparatów dolistnych. Zazwyczaj proces ten jest dwufazowy i w takiej formie daje najlepsze efekty. W poszczególnych fazach stosuje się różne składniki i i minerały.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Pamiętajmy, że nasiona browarne jęczmienia należy nawozić odpowiednio dobraną ilością nawozów. Zły jest zarówno niedobór, jak i nadmiar. Niezwykle ważnym aspektem jest też zrównoważone nawożenie czyli zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy składnikami odżywczymi. Odpowiednio nawożony browarny jęczmień będzie dawał dobre plony o wysokiej zawartości białka w ziarnie. Będzie również bardziej odporny na wylęganie, niedobór wody oraz różnego rodzaju choroby.

Zobacz specjalistyczne nasiona: https://polskieziarno.pl/nasiona/ziarna/specjalistyczne/