Serwis pomp ciepła – Jak dbać o pompy ciepła?

Serwisowanie pomp ciepła

Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, ponieważ są one chwalone za wysoką sprawność oraz bezawaryjność. Warto mieć jednak na uwadze, że pompy ciepła powinny być regularnie serwisowane. Dzięki temu będą one działać sprawnie przez dłuższy czas. Każdy serwis pompy ciepła polega na dokładnym sprawdzeniu oraz ocenieniu jej stanu.

Jeżeli jakiś z elementów pompy ciepła wzbudza podejrzenia, to można go od razu podczas serwisu wymienić, aby zapobiec nieoczekiwanym awariom, które mogą w skutkach być bardzo poważne. Prawidłowy serwis pompy ciepła polega również na zakonserwowaniu jej poszczególnych elementów.

Dzięki tej operacji, pompy działają sprawnie bardzo długo. Warto więc raz na jakiś oddać na serwis swoją pompę, ponieważ tak jak inne urządzenia, z czasem traci ona swoje pierwotne wartości, a wykonanie serwisu może pozytywnie wpłynąć na jej kondycję.

Co jaki czas wykonywać serwis pompy ciepła?

Serwis pomp ciepła powinien być realizowany w regularnych odstępach czasu. Eksperci zalecają, aby przynajmniej raz do roku zlecać serwis swojej pompy ciepła {https://sanerga.pl/serwis/}. Takie zadanie najlepiej jest powierzyć firmie, która profesjonalnie przeprowadza takie serwisu. Bardzo często serwisami zajmują się bezpośredni dystrybutorzy danych modeli pomp ciepła i jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej im powierzyć serwisowanie pompy.

Sam serwis najlepiej wykonywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ponieważ w trakcie niego pompa musi być przygotowana do nieustannej pracy. Nad serwisem swojej pompy można również pomyśleć, gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z pompą.

Jak powinien wyglądać serwis?

Pompy ciepłą to skomplikowane urządzenia, dlatego ich serwis musi być wykonywany przez profesjonalistów. Wielu serwisantów ma autoryzację bezpośrednio wydawaną przez producenta pomp i to do takich miejsc najlepiej się udać. Same prace serwisowe powinny być realizowane według zaleceń, które daje i dokładnie opisuje producent urządzenia. Należy również po zakończeniu serwisu spisać protoków z wykonywanych prac. Warto także wpisać, kiedy serwis był wykonywany do karty gwarancyjnej urządzenia.